MSB kaynaklarından Kürecik açıklaması: ‘Ulusal güvenliğimiz için var’

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) son günlerde gündemde yer alan bazı konularla ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu. Geçen hafta İran’ın İsrail’e gerçekleştirdiği saldırı sırasında Kürecik’teki NATO radarından İsrail’e bilgi aktarıldığı yönündeki iddialara yönelik, “Kürecik radarının tamamen Türkiye’nin ulusal güvenliği için kurulduğunu” hatırlatan kaynaklar, “ayrıca NATO müttefiki ülkelerin korunmasını amaçlamaktadır” dedi.

‘GAZZE GÖZDEN KAÇMASIN’

Kaynaklar, “Bu radar sisteminden elde edilen bilgiler NATO prosedürleri çerçevesinde müttefiklerle paylaşılmakta, NATO müttefiki olmayan ülkelerle paylaşımı söz konusu değildir” bilgisini paylaştı. İran-İsrail gerilimi bağlamında “hadiselerin tırmanmasının olayları bölgesel bir savaşa dönüştürebileceği” uyarısında bulunan MSB kaynakları ayrıca, son gelişmelerle “Gazze’de yaşanan katliamın uluslararası kamuoyunun gözden kaçırılmaması yönünde hassasiyet gösterdiklerini” belirtti.

‘EGE’DE TEYAKKUZDAYIZ’

Yunanistan’ın Deniz Parkı ilan etme girişimini de değerlendiren kaynaklar, “İlan edilmesi planlanan parklar hakkında Dışişleri Bakanlığımız diplomatik olarak gerekli girişimlerde bulunmuş, EGAYDAAK’lar üzerindeki tek taraflı fiilî durumların kabul edilmeyeceğini ve herhangi bir hukuki sonuç doğurmayacağını ifade etmiştir. Bakanlık olarak Ege Denizi’nde hak, alaka ve menfaatlerimizi korumak ve Yunanistan’ın tek taraflı statü oluşturma çabalarını engellemek maksadıyla teyakkuz halinde bulunmaktayız” açıklamasını yaptı.

‘IRAK’TA KİLİT KAPANACAK’

Terörle mücadelede kararlılık vurgusu yapan kaynaklar, Pençe-Kilit bölgesinde kilidin bu yaz kapanacağına işaret etti. Bakanlık kaynakları, son günlerde Irak’ın kuzeyinde etkisiz hale getirilen terörist sayısında artış olmasına yönelik de “Pençe-Kilit’te kilit bu yaz kapanacak. Öngörülemez, alışılmadık, PKK’nın reaksiyon gösteremeyeceği şekilde süratli operasyonlar devam edecek” dedi. 

İNCİRLİK ‘ANA JET ÜSSÜ’ OLDU

Milli Savunma Bakanlığı, Adana’daki İncirlik 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı’nın isminin Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda “10’uncu Ana Jet Üs Komutanlığı” olarak değiştirildiğini açıkladı. Kararın, TSK’nın son dönemde hız verdiği savaş uçağı sayısını arttırma çalışmalarıyla bağlantılı olduğu belirtilirken, muhtemel yeni savaş uçakları için kapasitesinin arttırılmasının planlandığı belirtiliyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir