Yerel seçimlerin ardından el değiştiren birçok belediyenin kasası bomboş, hatta büyük borçlarla yeni başkanlara devredildi. Belediyelerin kontrolsüz borçlanması öyle boyutlara çıkmış durumda ki Malatya’da kendi partilisi eski belediye başkanından belediyeyi devralan yeni AKP’li büyükşehir belediye başkanı Sami Er, yönetimi 17 milyar 80 milyon TL’lik borçla teslim aldığından yakındı. Ancak tersi yönde bir istisna da var. Mezitli’nin CHP’li eski belediye başkanı Neşet Tarhan, kurumu yeni belediye başkanına “kârla” teslim etti.